RESPIRÁTORY A FILTRAČNÍ POLOMASKY VHODNÉ PRO POUŽITÍ K OCHRANĚ DÝCHACÍCH ORGÁNŮ PROTI PTAČÍ CHŘIPCE A(H1N1)

Ochrana hlavy Ochrana očí a obličeje Ochrana sluchu Ochrana dýchacích orgánů Pracovní rukavice Ochrana při práci ve výškách Pracovní oděvy Pracovní obuv Zdravotnické potřeby Drogerie Zábava
Respirátory proti chřipce A(H1N1)

Který typ respirátoru (filtrační polomasky) je vhodný proti virům resp. proti "chřipce" A(H1N1)?

Pro ochranu proti virům a bakteriím (tedy i "prasečí" nebo "ptačí" chřipce) je určena filtrační polomaska (respirátor) ve třídě FFP3 a ne žádný jiný respirátor nebo snad rouška!

Dále mi dovolte, abych vyvrátil jeden „obecně uznávaný omyl" .... rozšiřovaný záběry televizních zpravodajství! Rouška (netřídová) není ochranou proti virům a bakteriím! Rouška má sloužit pouze pro ochranu výrobků před kontaminací kapénkovou nákazou od člověka, který ji sám nosí! Tedy přesně obráceně!

Podrobné odůvodnění naleznete v časopise  d-test 5/2009 nebo si ho můžete stáhnout ZDE.

Vysvětlení pojmů a jak postupovat při výběru respirátoru (filtrační polomasky).

Jaká je "doba použitelnosti" respirátoru (filtrační polomasky)?

U filtrační polomasky (respirátoru) se zjednodušeně jedná o filtraci vdechovaného vzduchu "přes síto". "Síto" se ovšem při používání zanáší částicemi a zvyšuje se vdechovací odpor. Tím se zvyšuje i teplota uvnitř filtrační polomasky a také vlhkost. Filtrační polomasku (respirátor) je třeba vyměnit v případě, že se Vám obtížně dýchá resp. pociťujete „pachuť v ústech". Nový nepoužitý respirátor výrobce REFIL, který je v samostatném uzavřeném sáčku má expirační lhůtu až 1 rok. Respirátor firmy GVS SEGRE z Velké Británie má expirační lhůtu až 5 let! Pokud „dobou použitelnosti" myslíte dobu, po kterou můžete respirátor nosit, pak by se to dalo přesně spočítat, ale k tomu nám nebudete asi schopni zadat dostatek podkladů, protože záleží na koncentraci škodlivin v ovzduší, průtokové rychlosti, teplotě, vlhkosti, objemu plic atd. ... Znovu upozorňuji, že toto se týká pouze respirátorů proti částicím (prach)! V případě používání proti bakteriím, virům, sporům atd. se používají respirátory v kategorii FFP3 a zásadně jako jednorázové! To pochopitelně platí pro laboratoře a tam, kde je výskyt bakterií a virů jistotou. Pro preventivní používání je rozhodně lepší používat filtrační polomasku (respirátor) i opakovaně než ji nepoužívat vůbec nebo si nasadit roušku, která nic neřeší a má jen "psychologický účinek".

Mohou se respirátory (filtrační polomasky) prát nebo čistit?

Filtrační polomasky (respirátory) se v žádném případě nedoporučuje prát nebo čistit. Mikročástice prachu se totiž mohou dostat do vnitřní části polomasky a pak už nic nebrání tomu, aby byly vdechnuty! Obvykle se tedy používají respirátory jednorázově a mají označení NR. Pro opakované používání jsou resoirátory označeny R. V případě skládacího respirátoru je ovšem možno použít respirátor opakovaně (kdy např. několikrát během hodiny vstupujete do prostředí, kde je použití respirátoru předepsáno). To se samozřejmě týká případů, kdy nejde o viry nebo bakterie! Obvykle se respirátor (filtrační polomaska) používá nejdéle po dobu jedné pracovní směny. Respirátory pro opakované použití byly testovány na postupné zanášení částicemi a vyhověly předepsaným limitům. 

Podrobné informace ohledně měření, značení a další údaje naleznete v normě EN 149:2001 + A1:2009.