výpis s obrázky tabulka |
Jsem profesí svářeč, jaká jsou rizika?
Použití osobních ochranných pomůcek při svařování, řezání a souvisejících činnostech (broušení, odstraňování struzky, manipulace, atd.) se může lišit podle rizik při různých typech svařování, ale i podle pracovního prostředí. Samozřejmě platí, že nejprve je třeba odstranit nebo omezit riziko za pomoci technických prostředků nebo volbou a vhodným vybavením samotného pracoviště. Teprve potom je nutná ochrana před riziky použitím osobních ochranných prostředků.
Hlavní rizika
Respirační riziko (kouř, plyn)
V závislosti na situaci můžeme použít jednorázové filtrační polomasky (respirátory), polomasky s výměnnými filtry, osobní ventilační jednotky nebo masky.
Nebezpečí úrazu elektrickým proudem
Použití vhodného a suchého oblečení. Vhodné rukavice odolné opotřebení. Vhodná pracovní obuv pro svářeče. Používání izolační podložky.
Rizika spojená s radiací
Při svařování vzniká několik druhů záření, proti nimž je nutné chránit jak svářeče, tak ostatní pracovníky. Je to záření vysokofrekvenční, záření infračervené, záření viditelné, záření ultrafialové a záření ionizující. Škodlivé účinky záření je třeba omezit volbou způsobu svařování, úpravou prostředí svářečského pracoviště tak, aby nedocházelo k odrazu záření nebo přímou ochranou zaměstnance (osobní ochranné pracovní prostředky). Proti těmto rizikům je třeba se v závislosti na způsobu svařování chránit použitím svářečské kukly (svařovací maskou), svářecího štítu nebo použitím svářečských brýlí. Ochranné zbarvení (stupeň-číslo) závisí na použitém postupu svařování.
Rizika popálení
Ochrana před popálením, požárem a výbuchem musí být zajištěna i vhodnou volbou osobních ochranných prostředků. Svářečské rukavice, které jsou nejčastěji z kůže s dlouhou manžetou musí odpovídat evropské normě EN 12477 (Ochranné rukavice pro svářeče). Ochranné oděvy pro sváření musí odpovídat normě EN ISO 11611 nebo EN ISO 11612 Je vhodné doplnit oblečení o kožené doplňky (kamaše, rukávníky, zástěry, atd.) k ochraně exponovaných míst pracovního oděvu svářeče. K ochraně svářeče slouží i speciální obuv pro svařování, která zabraňuje vniknutí okují a tekutého kovu do vnitřku boty a zároveň má podešev, která odolává vysokým teplotám.
Riziko hluku
Na každém svářečském pracovišti vzniká určitá hladina hluku jak vlastním procesem svařování, případně oklepáváním strusky, tak dalšími zařízeními, jako jsou svářečky, brusky, odsávací ventilátory apod. Nejčastěji se jako osobní ochranné pomůcky používají ušní zátky (zátkové chrániče – „špunty do ucha“). Ušní zátky jsou totiž vhodnější do tohoto prostředí, protože většinou jde o práci při vyšších teplotách (nezvyšují pocení jako mušlové chrániče) a zároveň umožňují bezproblémové použití jiných OOPP proti dalším rizikům (kompatibilita).
Rizika spojená s mikroklimatickými podmínkami
Zaměstnanci musí být chráněni před překročením únosných mikroklimatických podmínek, a to prostředky bránícími šíření tepla sáláním a vhodným oděvem. V některých případech dochází při svařování v nestandardních pozicích a omezených prostorech při nadměrné fyzické námaze k termálním omezením a rizikům „přehřátí“ a dehydratace organizmu. Celkovou zátěž svářeče je třeba kontrolovat a maximálně omezit především vhodným výběrem pracovního oděvu a ochranných prostředků celkově.
SVOU OCHRANU PŘI PRÁCI BERTE OSOBNĚ
Pouze profesionálové na OOPP mohou ochránit Vaše zdraví a životní hodnoty.
Můžete nám pomoci zlepšit naše stránky www.oopp.cz , pošlete nám své připomínky k uvedeným produktům.
Zdají se Vám některé produkty nevhodné pro tuto profesi?
Zkoušeli jste jiné OOPP pro svářeče, které Vám vyhovují více?
Vaše zkušenosti budou velmi cenné i pro ostatní! Neváhejte nás kontaktovat, napište nám na: info@oopp.cz